Spawarki mig mag, wykorzystywane podczas spawania automatycznego oraz półautomatycznego, stosowane są w wielu branżach przemysłu. To dzięki swojej wszechstronności stały się aż tak znane.
Spawarka mig mag wyróżnia się wysoką formą spoin, jak również niemałą efektywnością. Jesteśmy w stanie nią pracować w każdej pozycji. Dobrze z niej korzystając udaje się zespawać praktycznie wszystkie elementy spawalne o olbrzymim zakresie grubości. Ale nawet migomaty nie są wolne od niedoskonałości. Ich negatywem może być: nieodzowność stosowania osłony przez wiatrem przy okazji spawania na przestrzeni otwartej, a także wysoka cena sprzętu.
Istotny w migomatach jest fakt, iż poziom spoin bardzo jest zależny tu od zdolności oraz wiedzy użytkownika, w wyniku czego te produkty cieszą się największą popularnością wśród zawodowców. Niedzielni spawacze powinni sporo ćwiczyć, żeby odpowiednio je używać. Jak zatem z korzyścią spożytkować migomaty, żeby spaw powstał dobry, zaś nasza praca nie zmarnowała się? Żeby spawanie okazało się udane potrzeba przede wszystkim porządnie się do niego przygotować i nie mam na myśli doświadczenie albo wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim porządne przygotowanie materiału.
Materiał, jaki chcemy scalić powinien być czysty, a więc pozbawiony rdzy, farby, łuszczu, wszelkich mazi, każdego rodzaju naleciałości itd. Dlaczego jest to takie ważne? Bowiem wszelkie zabrudzenia często sprawiają, że migomaty zawodzą, gdyż zmieniają kierunek pracy. Też sama spoina jest niezbyt wytrzymała. Odpowiednio wyczyszczona powinna być także powierzchnia pod zacisk masy. Najlepsza do tego będzie szlifierka kątowa z tarczą ścierną lub szczotka stalowa.
Co jeszcze zalicza się do czynności przygotowujących do procesu spawania? Następną operacją jest dokładne ustawienie przedmiotów spawanych w stosunku do siebie, w zależności od typu złącza. Budulce powinny zostać umiejscowione tak, żeby były stabilne a także nie przesunęły się przy okazji ich spawania. Dalszy etap to zukosowanie brzegów na V, Y lub X, w zależności od ich grubości, oraz poszczepianie spawanych przedmiotów. Powinniśmy tutaj nadmienić o zachowaniu potrzebnego odstępu pomiędzy krawędziami spajanymi, a także zachować rzetelne rozmieszczenie spoin sczepnych. Po wykonaniu powyższych zadań mamy możliwość przejść do właściwej czynności spawania. Pamiętajmy jednak, że kiedy chcemy spawać stal o podwyższonej zawartości węgla powinniśmy wykonać podgrzewanie wstępne w celu uniknięcia podhartowania strefy wpływu ciepła.